نفر افراد آنلاین

1383,09,25
حرکتی دوباره و مصاحبه با هاشمیان« نگاهی به فوتبال آلمان »

 
پیش‌ از آنکه‌ فصل‌ جارى‌ فوتبال‌ آلمان‌ (2004-2005) آغاز شود، فضاى‌ ناامیدکننده‌اى‌ در بین‌ تیم‌هاى‌ آلمان‌ وجود داشت.

علاقمندان‌ به‌ فوتبال‌ وقتى‌ مى‌دیدند که‌ تیم‌هاى‌ بوندس‌لیگایى‌ حاضر در جام‌هاى‌ اروپایى‌ طى‌ فصل‌ قبل، خیلى‌ زود از گردونه‌ مسابقات‌ خارج‌ شدند و در راه‌ رقابت‌ بر سر قهرمانی، نقشى‌ نداشتند، به‌ مسابقات‌ فصل‌ جارى‌ ناامیدانه‌ نگاه‌ مى‌کردند.

در آن‌ موقع‌ اگر از هر فرد علاقمندى‌ در خصوص‌ بخت‌ تیم‌هاى‌ آلمانی‌ در پیکارهاى‌ امسال، سئوال‌ مى‌کردید، نمى‌توانست‌ پاسخ‌ روشنى‌ دهد.

آنها در آن‌ مقطع‌ زمانى‌ باور داشتند که‌ تیم‌هاى‌ باشگاهى‌ آلمان، دچار افت‌ محسوسى‌ شده‌ که‌ نمى‌توانند با «بزرگان‌ قاره» به‌ رقابت‌ برخیزند. اما ظاهراً‌ از زمانى‌ که‌ «یورگن‌ کلینزمن»، دومرتبه‌ وارد جریان‌ فوتبال‌ آلمان‌ شد و پس‌ از چند سال‌ اقامت‌ در ایالات‌ متحده‌ آمریکا، رهبرى‌ تیم‌ملى‌ آلمان‌ را برعهده‌ گرفت، تحولات‌ شگرفى‌ در فوتبال‌ ملى‌ و سپس‌ باشگاهى‌ این‌ کشور ایجاد شد.

کلینزمن‌ با «تز» خود که‌ بها دادن‌ هر چه‌ بیشتر به‌ جوانان‌ با استعداد بود، تحولى‌ چشمگیر در تیم‌ملى‌ آلمان‌ ایجاد کرد. وى‌ با این‌ اقدام‌ که‌ هنوز هم‌ ادامه‌ داد - کارى‌ کرد تا همه‌ عوامل‌ و اعضاى‌ خانواده‌ فوتبال‌ آلمان، از حالت‌ «ناامیدی» خارج‌ شده‌ و نسبت‌ به‌ آینده‌ دید امیدوارکننده‌اى‌ داشته‌ باشند و به‌ مسائل‌ به‌ دیده‌ مثبت‌ بنگرند.

کلینزمن‌ از زمانى‌ که‌ گفت‌ «هدف‌ من‌ کسب‌ قهرمانى‌ جام‌جهانى‌ 2006 است» و پس‌ از آن‌ براى‌ هدفش‌ تلاش‌ کرد، تأثیرات‌ مثبتى‌ از خود بر جامعه‌ فوتبال‌ آلمان‌ به‌ جاى‌ گذارد.

 

بوندس‌لیگا، اولین‌ تأثیر را گرفت‌

 

* شاید اولین‌ تأثیر مثبت‌ این‌ حضور، عاید «بوندس‌لیگا» پیکارهاى‌ قهرمانى‌ باشگاهى‌ فوتبال‌ آلمان‌ شد.

کلینزمن‌ که‌ هر جا مى‌رفت، حرف‌هاى‌ امیدوارکننده‌اى‌ مى‌زد و فضاى‌ خوشبینانه‌اى‌ را ترسیم‌ مى‌کرد، اولین‌ تأثیرش‌ را روى‌ علاقمندان‌ به‌ فوتبال‌ در کشورش‌ گذاشت. وى‌ با همین‌ رفتار و گفتار نیکش‌ عملاً‌ کارى‌ کرد تا خانواده‌ها دومرتبه‌ با ورزشگاهها آشتى‌ کنند.

بر همین‌ اساس‌ سطح‌ تماشاگر استقبال‌ کرده‌ از مسابقات‌ دور رفت، به‌ حد انفجارآمیزى‌ رسید. براساس‌ آمار و ارقام‌ ثبت‌ شده‌ از تمامى‌ مسابقات‌ دور رفت‌ بوندس‌لیگا، 5689 میلیون‌ تماشاگر دیدن‌ کردند.

این‌ رقم‌ ثابت‌ مى‌کند که‌ میانگین‌ تماشاگر براى‌ هر مسابقه‌ انجام‌ شده‌ دور رفت‌ 37186 نفر بوده‌ است. رکوردى‌ جالب‌ توجه‌ و جدید که‌ باعث‌ افزایش‌ هیجان‌ وگرماى‌ مسابقات‌ دور رفت‌ شد.

به‌ همین‌ خاطر بود که‌ کلینزمن‌ پیش‌ از اعزام‌ تیم‌ملى‌ آلمان‌ به‌ سفر خاور دور گفت‌ که‌ از استقبال‌ گسترده‌ تماشاگران‌ از بازیها، حیرت‌ کرده‌ است.

اولیور بیرهوف‌ مدیر تیم‌ملى‌ نیز گفت: فکر مى‌کنم‌ افزایش‌ تعداد تماشاگران‌ باعث‌ افزایش‌ حس‌ رقابت‌ در تیم‌ها شده‌ است. اینکه‌ دو تیم‌ شالکه ( اول ) و فرایبورگ ( آخر ) در روز آخر دور رفت‌ 1 بر 1 مساوى‌ مى‌کنند، این‌ نکته‌ را به‌ ما تفهیم‌ مى‌کند که رقابت‌ بسیار فشرده شده‌ و‌ قطعاً‌ تا آخرین‌ روز از فصل‌ نیز ادامه‌ خواهد داشت.

 

تأثیرات‌ دیگر

 

* این‌ مسأله‌ یعنى‌ هجوم‌ تماشاگر به‌ مسابقات، تأثیرات‌ مثبت‌ دیگرى‌ هم‌ داشت. به‌ عنوان‌ مثال‌ باعث‌ شد تا قدرتى‌ جدید به‌ نام‌ شالکه‌ در عرصه‌ پیکارهاى‌ بوندس‌لیگا نمایان‌ شود، قدرتى‌ که‌ تا لحظه‌ آخر از دور رفت، رقابت‌ تنگاتنگى‌ با بایرن‌مونیخ‌ بر سر رسیدن‌ به‌ عنوان‌ قهرمانى‌ داشت.

در کنار شالکه، حتى‌ قدرتى‌ تازه‌ همچون‌ ولفسبورگ‌ نمایان‌ شد. آن‌ هم‌ به‌ کمک‌ حمایت‌ گسترده‌ تماشاگران‌ از این‌ تیم‌ و در این‌ میان‌ با افزایش‌ تعداد مدعیان‌ قهرمانی، بر سطح‌ کیفى‌ مسابقات‌ افزوده‌ شد، چیزى‌ که‌ بیشتر از همه‌ فوتبال‌ آلمان‌ و خود تماشاگران‌ از آن‌ نفع‌ بردند.

 

نمایشى‌ موفق‌ در اروپا

 

* در سطح‌ بین‌المللى‌ نیز تیمهاى‌ بوندس‌لیگایى‌ با حمایت‌ و تشویق‌ بیشتر هواداران‌ و نیز استفاده‌ از روشهاى‌ مطلوبتر، درخشش‌ خیره‌کننده‌اى‌ داشتند.

بایرن‌مونیخ، بایرلورکوزن‌ و وردربرمن‌ سه‌ نماینده‌ مقتدر ژرمن‌ها در پیکارهاى‌ لیگ‌ قهرمانان‌ اروپا بودند که‌ از مرحله‌ مقدماتى‌ گذشتند و با حذف‌ بزرگانى‌ وارد مرحله‌ یک‌هشتم‌ نهایى‌ این‌ پیکارها شدند.

اولى‌ هوینس، مدیر تیم‌ بایرن‌مونیخ‌ در این‌ خصوص‌ مى‌گوید: به‌ نظرم‌ دوره‌ جدیدى‌ براى‌ فوتبال‌ آلمان‌ در راه‌ است، دوره‌اى‌ که‌ ما مى‌توانیم‌ در عرصه‌ رقابتى‌ با فوتبال‌ اروپا، کیفیت‌ کار بسیار بالایى‌ را ارائه‌ دهیم.

 

تیم‌ملی

 

* کلینزمن‌ تنها در چهار بازى‌ اخیر تیم‌ملى‌ به‌ عنوان‌ سرمربى‌ حضور داشته‌ و این‌ همه‌ تأثیر مثبت‌ از خود بر جاى‌ گذاشته‌ است.

به‌ همین‌ منظور خیلى‌ها تصور مى‌کنند در صورت‌ ادامه‌ کار کلینزمن‌ با تیم‌ملی، باز هم‌ بایستى‌ در انتظار تحولات‌ تازه‌ترى‌ باشیم‌ به‌ همین‌ خاطر بایستى‌ دید پس‌ از بازى‌ فردا عصر آلمانها با ژاپن‌ در یوکوهاما و سپس‌ بازى‌ مقابل‌ کره‌جنوبى‌ در بوسان‌ و تایلند در بانکوک، چه‌ امتیازات‌ مثبتى‌ وارد کارنامه ی فوتبال‌ آلمان‌ مى‌شود!

 

موج‌ جوان


* همچنان‌ که‌ در ابتدا عنوان‌ شد، مهمترین‌ ویژگى‌ که‌ طى‌ این‌ مدت‌، عاید فوتبال‌ آلمان‌ شده، راه‌ افتادن‌ «موج‌ جوانگرایی» است.

کلینزمن‌ پس‌ از این‌ که‌ دست‌ به‌ تجربه‌ مثبت‌ استفاده‌ از جوانان‌ پرشور و هیجان‌ زد و مثبت‌ هم‌ نتیجه‌ گرفت، حالا تیمهاى‌ باشگاهى‌ علاقمند و ترغیب‌ شده‌اند که‌ در تیمهاى‌ خود از بازیکنان‌ جوانى‌ مثل‌ پرمرتساکر، روبرت‌ هوت‌ یا توماس‌ هیتسلشپرگر استفاده‌ کنند.

کلینزمن‌ در این‌ باره‌ مى‌گوید: از بابت‌ راه‌ افتادن‌ موج‌ جوانگرایى‌ در تیمهاى‌ باشگاهى‌ بسیار خوشحالم. اینطور‌ فوتبال‌ آلمان‌ به‌ امتیازات‌ بسیار مهمى‌ مى‌رسد که‌ قطعاً‌ نتیجه‌اش‌ را در جام‌جهانى‌ 2006 خواهیم‌ دید.

 

« و در انتها تأثیرات قیصر » 

در انتها باید به این نکته اشاره کرد که تمام این پیشرفت ها در سایه ی درایت و برنامه های مرد بزرگی چون فرانس بکن بائر بوده ٬شاید زمانی که بکن بائر توانست میزبانی جام جهانی را برای آلمان بدست آورد هیچکس انتظار چنین پیشرفتی را نداشت ٬آن زمان که بکن بائر صحبت از برنامه های زیرساختی در فوتبال آلمان میکرد هیچکسی انتظار این دگرگونی بزرگ در ساختار فوتبال آلمان را نداشت ولی چیزی که معلوم است این است که این پیشرفت ها یکشبه بدست نیامده و حاصل دوراندیشی بزرگان فوتبال آلمان بوده است و باید قبول کرد که بکن بائر توانست برای سومین بار در طول دوران ورزشی خود ٬فوتبال آلمان را متحول کند و به جایگاه اصلی خود برساند.

هاشمیان:جدایی من از بایرن مونیخ شایعه است
این روزها حرف و حدیث های بسیاری در باری جدایی هاشمیان از بایرن مونیخ به گوش می رسد و حتی کیکر از قول مسولان باشگاه بایرن نوشت که این بازیکن را در فصل نقل و انتقالات به فروش خواهند رساند اما هاشمیان جدایی خود را از بایرن مونیخ در ماه ژانویه شایعه ای بیش نمی داند.

وحید هاشمیان در ارتباط با وضعیت آینده اش در بایرن و نیز تیم ملی کشورمان به تفصیل سخن گفت که از نظر می گذرانید:

آقای هاشمیان شما در بازی مقابل اشتوتگارت فرصت پیدا کردید اگر چه دقایق اندکی در زمین حضور پیدا کنید.نظرتان در ارتباط با این دیدار چیست؟ من بایرن را به سادگی بدست نیاوردم که بخواهم آن را به سادگی از دس بدهم.در این تیم بهترین ها حضور دارند و باید نهایت تلاش خود را به کار ببندم تا صاحب جایگاه شوم.در بازی مقابل اشتوتگارت هم اگر چه حضورم در زمین مسابقه اندک بود با این حال تمام سعی خود را به کار بستم تا نمایشی در خور توجه داشته باشم.

بحث جدایی شما از بایرن دوباره بر سر زبان ها افتاده است.در این ارتباط چه نظری دارید؟ به هیچ وجه خیال ندارم تا پایان فصل از بایرن جدا شوم.وتا سال 2007 با این تیم قرارداد دارم و اگر بخواهم می توانم تا پایان مدت قراردادم در این تیم حضور داشته باشم.علت اصلی اینکه نمیتوانم به طور مستمر در ترکیب بایرن حضور داشته باشم این است که مهاجمان تیم عملکرد خوبی دارند و برای همین رقابت زیادی در این خط وجود دارد.

اما کارل هاینس رومنیگه در گفت و گو با کیکر عنوان کرده که 3 باشگاه خواهان به خدمت گرفتن وحید هاشمیان هستند و او در فصل نقل و انتقالات زمستانی از بایرن جدا می شود! من تا 6 ماه آینده در بایرن می مانم ور در پایان در یک جمع بندی نهایی,تصمیم خود را در ارتباط با ماندن یا نماند در بایرن می گیرم.بایرن تا به حال مستقیمآ هیچ صحبتی با خود من نداشته.در حال حاضر تیم های بسیاری می خواهند مرا به خدمت بگیرند اما بایرن مرا هرگز در جریان پیشنهاد های انها قرار نداده است.

نظرتان درمورد قرعه کشی مرحله دوم جام جهانی چیست؟ به نظر من قرعه بسیار خوبی به کشورمان افتاده و از این بهتر نمی شد.باید خدا را شکر کنیم که دو تیم عربی در این گروه حضور ندارند,چرا که به گواه تاریخ عربها همواره برای یکدیگر به میدان می روند و این موضوع تا به حال مشکلات زیادی را برای تمی ما به وجود آورده است.

آیا خبر دارید مشکل حضور فریدون زندی در تیم ملی ایران حل شده است؟ بله و اتفاقآ خیلی هم خوشحال شدم.درجایی که کشورهایی مثل قطر از بازیکنانی استفاده می کنند که ملیت قطری ندارند چرا ما باید از بازیکنانی چشم بپوشیم که اصالتا ایرانی هستند اما در گشورمان بزرگ نشده اند؟فریدون بازیکن بسیار خوبی است و چندین سال در سطح اول فوتبال المان حضور داشته است,بنابر این از حضور در تیم ملی خیلی خوشحالم.

آقای هاشمیان حرفی اگر مانده است بفرمائید... صعود ایران به جام جهانی 2006 ارزوی قلبی من است.و باید همان طور که گفتم از این فرصت به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.من روزی را میبینم که قبل از بازی با راپن صعودمان به جام جهانی قطعی شده است.


بدون شرح!!

 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری

عناوین آخرین یادداشت ها